KAMU HİZMET STANDARTLARI

AYEM HİZMET STANDARTLARI

 

SIRA NO

 

HİZMETİN ADI

 

BAŞVURUDA İSTENEN BELGELER

(İLGİLİ MEVZUAT)

HİZMETİN TAMAMLANMA SÜRESİ

(EN GEÇ)

1.

AYEM

İlk Müracaat

Saha çalışması veya kişinin birimimize müracaatı esnasında engelli raporu ve nüfus cüzdanı ile tarafımızca hazırlanan kayıt formuna kişinin kaydı alınır.

Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından özel yazılımlarla hazırlanan Otomasyon sistemine engelli bireyin kayıt girişi yapılıp, nüfus cüzdanı ve engelli raporu gibi belgeleri taratılarak sisteme yüklenir. Bu şekilde müracaatta bulunan veya tespit edilen engelli birey birimimizde verilen hizmetlerden istifade edebilmektedir. Kayıt altına alınan engelliye yasal haklar hususunda gerekli bilgiler verilir ve kişinin yasal haklarından istifade edebilmesi sağlanır. Her talebi alınan kişiye talep dosyası otomasyon sisteminden açılır ve takibi yapılır. Talepler doğrultusunda tarafımızca karşılanabilecek olan yardım talepleri için gerekli evraklar hazırlanır. Kişi tarafından dilekçe yazdırılıp kentli servise gönderilir. Kişinin dosyası kentli servisten tarafımıza gönderilir. Sosyal incelemesi tarafımızca yapılıp yardım komisyonuna gönderilmek üzere Sosyal İşler Müdürlüğüne gönderilir. Komisyon kararına göre kişinin talebi karşılanır.

 

Süresiz

 

  2.           

 

Sosyal Yardımlar

 

 

06.05.2010 tarih ve 36 Sayılı Meclis kararıyla kabul edilen ‘ Arnavutköy Belediyesi ‘

Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği    Uygulanır.

 

 

 

 

  4.

AYEM Medikal Malzeme Yardım Başvuruları

(5393 Sayılı Belediye Kanunu)

Sahada veya birimde kayıt esnasında kişinin kaydı ve talepleri Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından hazırlanan Otomasyon Sistemine kaydedilir.

Medikal malzeme talepleri doğrultusunda dilekçe yazdırılıp Kentli Servise Kayıt için yönlendirilir.

Sosyal İnceleme için dosya AYEM’e gönderilir.

Dosya bekletilmeden Sosyal incelemesi yapılır.

06.05.2010 tarih ve 36 Sayılı Meclis kararıyla kabul edilen ‘ Arnavutköy Belediyesi ‘Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği Uygulanır.

Müracaatta bulunanlardan;

1-      Fakirlik Belgesi

2-      Kimlik Fotokopisi

3-      Engelli Sağlık Kurulu Raporu

5-      Var ise Medikal Malzeme Talep yazısı

İstenir. Hazırlanan dosya yardım komisyonuna gönderilmek üzere Sosyal İşler Müdürlüğüne gönderilir. Komisyon kararına göre gerekli yardım Teslim Tutanağı ile kişiye ulaştırılır.

 

2010 ve 2011 yılı için Engelli Vatandaşlara dağıtılmak üzere Açık İhale usulü ile Medikal Malzeme alımı yapılmıştır. Malzeme alım tarihinden;

Süresiz

    5.

AYEM Evde Bakım Maaşı Kontrol İşlemeleri

İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğündeki yoğunluk nedeni ile evde bakım maaş kontrolü dosyalarını yapmak için Valilik oluru alınarak AYEM birimimizde Evde Bakım Heyeti oluşturulmuştur. Evde bakım maaşı kontrol dosyaları sosyal hizmetlerden alınarak incelemeleri ve dosyalama işlemleri tamamlanmakta ve sosyal hizmetlere teslim edilmektedir.

 

Süresiz

 

  6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

AYEM Bez Yardımları

Sahada veya Birimde Kayıt esnasında kişinin kaydı ve Talepleri Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından hazırlanan Otomasyon Sistemine kaydedilir.

Medikal malzeme talepleri doğrultusunda dilekçe yazdırılıp Kentli Servise Kayıt için yönlendirilir.

Sosyal İnceleme için dosya AYEM’ e gönderilir.

Dosya bekletilmeden sosyal incelemesi yapılır.

06.05.2010 tarih ve 36 Sayılı Meclis kararıyla kabul edilen ‘ Arnavutköy Belediyesi ‘Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği Uygulanır.

Müracaatta bulunanlardan;

1-      Fakirlik Belgesi

2-      Kimlik Fotokopisi

3-      Engelli Sağlık Kurulu Raporu

4-      Bez Kullanım Raporu

İstenir. Hazırlanan dosya Yardım komisyonuna gönderilmek üzere Sosyal İşler Müdürlüğüne gönderilir. Komisyondan 1 yıllık bez yardım kararı alındıktan sonra her ay bez yardımı yapılır.

 

  7.

AYEM Danışmanlık Hizmetleri

Talepler doğrultusunda kişinin yasal haklardan istifade edebilmesini sağlama adına yönlendirme ve bilgilendirmeler tarafımızca yapılmaktadır. Hukuki problemler yaşayanlara ise hukuk danışmanlarımızla iletişime geçip belli aralıklarda Yasal Haklar Toplantıları sağlamaktayız.

Kişi talebi farklı kurumlardan çözülmesi gereken işlemleri kapsıyor ise gidemeyecek ve işlemlerini yapamayacak durumda olanların evrakları tarafımızca hazırlanır ve ilgili kurumlarla iletişime geçilip engelinin talebi karşılanmaya çalışılır.

 

Süresiz

 8.

AYEM   İstihdam Çalışmaları

Ayem olarak bölgede hizmet veren sanayi ve iş merkezleri ziyaret edilip engelli istihdamı hususunda bilgilendirmeler yapılmış ve talepler alınmıştır.

Engelli İş talebinde bulunuyorsa önce iş başvuru formu doldurulur. İş kura kayıt girişi yapılır. Uygun raporu yok ise engelli sağlık kurulu raporu çıkarılır Raporu var ise;

Müracaat eden engellinin iş talebine göre uygun pozisyonda olan işe yönlendirilmesi yapılır.

 

Süresiz

 9.

AYEM  Meslek Eğitim Merkezi

Halk Eğitimi Merkezi, İŞKUR, İSMEK, İstanbul Kalkınma Ajansı ve Avrupa Birliği destek ve işbirlikleri ile Zihinsel, Bedensel, Görme, İşitme, Süreğen Engelli % 40 Engelli Sağlık Kurulu Raporu olan 16-65 yaş arası herkes kayıt yaptırıp kurslarımıza katılabilmektedir. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlerimize sertifikaları verilmektedir.

Bu güne kadar açılan kurs programlarımız;

1 Muhasebe uzman yardımcılığı,

2 Ön muhasebe,

3 Santral operatörlüğü,

4 Temel bilgisayar eğitimi,

5 Bilgisayarlı ön muhasebe,

6 Büro yönetimi ve asistanlık,

7 Pazarlama,

8 Girişimcilik,

9 Engelli kamu personeli sınavlarına hazırlık,

10 Cilt ve yüz bakım uzmanlığı,

11 Ahşap boyama,

12 Takı tasarımı,

13 Okuma yazma

14 Hasta bakım,

15 Nikâh şekeri yapımı,

10 Ay

  10.

AYEM      Engelli Sağlık Kurulu Raporu Çıkarma ve Hastaneye Ulaşım

Engelli Sağlık Kurulu raporu olmayan engelli vatandaşların geçici kayıtları alınmaktadır.

Hastanelerde yoğunluk nedeni ile randevu tarihleri çok uzun bir zamana verilirken tarafımızca hastanelerle görüşülüp randevularının erken alınması sağlanmaktadır.

Randevusu alınan hastanın ulaşımını kendi yapabiliyorsa evrakları hazırlanıp engelli sağlık kurulu raporu çıkarmak üzere hastaneye gönderilir.

Kendi gidemeyecek durumda olanlar ise hasta nakil ambulansımız veya servis aracımız ile hastaneye ulaşımı sağlanmaktadır.

Raporu çıkarılan hastanın talepleri karşılanmak üzere otomasyon sistemine kaydı alınır.

 

Süresiz